РІЧИЦЬКИЙ ЛІЦЕЙ
ЗАБРОДІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ №_____від___________
Інструкція з безпеки життєдіяльності №____
для учасників освітнього процесу
під час ракетних та артилерійських обстрілів
1.Загальні положення
1.1 Інструкція з безпеки життєдіяльності під час освітнього процесу в умовах воєнного стану поширюється на всіх учасників освітнього процесу та працівників закладу.
1.2. Інструкція про дотримання правил безпеки життєдіяльності під час воєнного стану, розроблена у відповідності до Закону України "Про охорону праці" № 2695-XII від 14.10.92, в редакції від 19.08.2022, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України в редакції від 30.03.2017, з урахуванням Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України 26.12. 2017 № 1669, відповідно до Указу президента №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», інструктивно-методичних рекомендацій організації освітнього процесу у 2022-2023 н.р.
1.3. Інструкція з охорони праці встановлює вимоги безпеки життєдіяльності для учасників освітнього процесу та працівників закладу під час воєнного стану.
1.4. Даний інструктаж з правил безпеки під час дистанційного навчання в умовах воєнного стану проводять класні керівники з учнями свого класу.
1.5. Даний інструктаж проводить відповідальна особа з працівниками закладу.
1.4. У спеціальних журналах робиться відмітка про проведення інструктажу і ставляться підписи особи, що проводила інструктаж та інструктованої особи.
2. Дії учасників освітнього процесу під час ракетних та артилерійських обстрілів
Ракетна зброя пристосована для запуску з літаків, наземних пускових установок, воєнних кораблів, підводних човнів. Має звичайну або ядерну
боєголовку. Ракетний обстріл – один із найбільш небезпечних видів вогневого ураження під час воєнних конфліктів, в результаті якого можлива велика кількість випадкових жертв серед населення. Про початок обстрілу можна дізнатися почувши віддалені звуки пострілів, гуркіт та спалахи впуску ракет.
Артилерійський обстріл здійснюється з танків, самохідних артилерійських установок, реактивних систем залпового вогню, штурмових гармат, ствольних артилерійських систем.
Якщо ви почули свист снаряду (шурхіт), а через 2-3 секунди – вибух, одразу падайте на землю. Не панікуйте! Швидко і уважно озерніться довкола та знайдіть місце, де можна сховатися надійніше.
Місця можливого схову:
– сховища;
– протирадіаційні укриття (ПРУ);
– швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту;
– споруди подвійного призначення;
– найпростіші укриття.
2.1 Якщо ракетний або артилерійський обстріл застав вас на вулиці
негайно лягайте на землю (канаву, яму), щільно притуліться до якогось виступу: бордюру, клумби, забору або якоїсь бетонної конструкції та накрийте шию та голову руками, при цьому закрийте долонями вуха і широко відкрийте рот – це врятує від контузії, вбереже від акустичного удару, ушкодження барабанних перетинок. Перечекайте. Прийняти лежачу позицію необхідно для того, щоб знизити шанс влучення осколків.
2.2 Якщо під час ракетного або артилерійського обстрілу ви знаходитесь у транспорті
У разі якщо обстріл застав вас у маршрутному таксі, трамваї, тролейбусі –
вимагайте негайної зупинки транспорту, відбіжіть від дороги в протилежному напрямку від багатоповерхівок та промислових об’єктів і заляжте на землю. Озирніться і знайдіть більш надійне укриття неподалік.
2.3. Якщо ракетний або артилерійський обстріл застав вас у будівлі
Негайно зійдіть у підвал, у випадку, якщо підвал відсутній або зачинений,
зайдіть до сусідів на першому поверсі. Чим нижче спуститися, тим безпечніше.
Якщо ракетний обстріл застав вас у будинку зненацька і не лишилося часу зреагувати, швидко йдіть в кімнату віддалену від напрямку, звідки ведеться обстріл. Лежачи або сидячи притуліться до несучої стіни, не стійте напроти. Найчастіше осколки потрапляють у приміщення через вікна. Якщо є можливість заздалегідь заклейте скло вікон скотчем або забарикадуйте шафами, це врятує вас від уламків скла. Якщо обстріли є постійними, необхідно забарикадувати вікна мішками з піском, важкими меблями, речами.
У приватних будинках можна використовувати льох, але візьміть до
уваги, що його може завалити. Тому залиште у будинку на видному місці
великий помітний плакат із інформацією про ваше місцезнаходження під час обстрілів і розташування льоха.
2.4 Після закінчення ракетного або артилерійського обстрілу
Зачекайте приблизно 10 хв. Обережно підніміться, уважно огляньте
місцевість навколо себе, пересувайтесь не кваплячись та уважно оглядайте маршрут руху, ноги ставте на вільну від уламків поверхню. 2.5 Не піднімайте з землі жодних незнайомих вам предметів!
Бойові елементи зазвичай розриваються під час падіння, але можуть
вибухнути й пізніше, у руках – від найменшого руху або дотику!
3. Завершальні положення інструкції.
3.1. Перевірка і перегляд інструкції з безпеки життєдіяльності під час воєнного стану повинна здійснюватися не рідше одного разу на 5 років.
3.2. Якщо протягом 5 років з дня затвердження (введення в дію) даної інструкції з охорони праці та безпеки життєдіяльності під час воєнного стану умови не змінюються, то її дія автоматично продовжується на наступні 5 років.
3.3. Відповідальність за своєчасне внесення змін і доповнень, а також перегляд даної інструкції даної інструкції покладається на відповідальну особу з питань охорони праці в освітньому закладі.
Інструкцію розробив:
відповідальний за охорону праці,
заступник директора ______________Валентина КОСТЮЧИК
з навчально-виховної роботи (підпис)
З інструкцією ознайомлений (а) _______________________
«___»___________20___р. (підпис)